Dla pasjonatów fotografii podróżowanie samolotem może stanowić pewne wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczne i odpowiednie przewożenie sprzętu fotograficznego. Nie każde rozwiązania które sprawdzają się na co dzień sprawdzą się podczas lotu samolotem czy długiej podróży międzykontynentalnej.
W tym artykule zawarłam praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zabezpieczyć swój sprzęt fotograficzny podczas podróży samolotem.
- Poznaj miejsce do którego jedziesz i zaplanuj kadry: Jedziesz do Tanzanii na safari? Prędzej przyda Ci się długoogniskowy zoom (np. stałoogniskowy 400mm czy zmiennoogniskowy 100-500mm i uniwersalny zoom z zakresu 24-105mm) niż stałoogniskowe 24mm, 35mm 50mm i portretowa 85mm w torbie... - w fotografii przyrody często liczy się czas i przepinanie stałek może być irytujące. Przemyśl jaki sprzęt ze sobą zabrać.
- Zaplanuj swoje potrzeby: Przed podróżą samolotem, przemyśl, jakie elementy sprzętu fotograficznego będziesz potrzebować.
Nie zawsze konieczne jest zabieranie całego arsenału, dlatego wybierz te obiektywy, aparaty i akcesoria, które są niezbędne do wykonywania planowanych fotografii. Pamiętaj, że mniejsza ilość sprzętu oznacza lżejszy bagaż i łatwiejsze podróżowanie. Nie ma sensu zabierać ze sobą na safari np. lampy błyskowej - NIE fotografujemy zwierząt z fleszem (to jedna z oczywistych zasad fotografii przyrody).
- Zapoznaj się z regulacjami linii lotniczych: Przed podróżą sprawdź regulacje dotyczące przewozu sprzętu fotograficznego dla linii lotniczych, z którymi będziesz podróżować. Każda linia lotnicza może mieć różne zasady odnośnie do wagi, rozmiaru i liczby bagaży podręcznych. Upewnij się, że spełniasz ich wymagania i przeczytaj zasady dotyczące przewożenia sprzętu elektronicznego. Jeżeli spodziewasz się nadbagażu - wszystko co nie jest: korpusem, obiektywem, bateriami czy lampami możesz odpowiednio zabezpieczyć i przewieźć w bagażu rejestrowanym.
- Bagaż podręczny: Najważniejsze elementy sprzętu fotograficznego powinny być zawsze trzymane w bagażu podręcznym. W przypadku awarii lub zagubienia bagażu rejestrowanego, będziesz mieć pewność, że najcenniejsze rzeczy są przy Tobie.
- Bagaż rejestrowany: do bagażu rejestrowanego zazwyczaj pakuje wszystko to, co jak wspomniałam wyżej - nie jest: korpusem, obiektywem, bateriami czy lampami a może zostać odpowiednio zabezpieczone ubraniami czy podróżować np. w usztywnionych butach do wspinaczki. Zauważyłam, że z projektu na projekt zabieram ze sobą coraz mniej sprzętu i wykorzystuję swój sprzęt bardzo elastycznie. Więcej o moim zestawie fotograficznym na safari napiszę w kolejnych postach.
- Ostrzeż personel o zawartości: Podczas odprawy na lotnisku, warto poinformować obsługę o tym, że w Twoim bagażu podręcznym znajduje się delikatny sprzęt fotograficzny. Mogą to uwzględnić podczas prześwietlania bagażu podręcznego lub ładowania rejestrowanego i składowania bagaży, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń.
- Przetestuj sprzęt przed wylotem: przed wylotem warto przetestować, czy sprzęt działa poprawnie, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.
- Zabezpiecz swój sprzęt na czas transportu: Dobrze zabezpieczając sprzęt fotograficzny, możesz uniknąć uszkodzeń podczas lotu.
Oto kilka wskazówek:
- Na sprzęt fotograficzny przeznacz oddzielny plecak foto lub walizkę: (ja na projekty używam walizki THINKTANK AIRPORT TAKEOFF V2.0 która jest jednocześnie walizką i plecakiem). Możesz też wykorzystać dodatkowo specjalne miękkie pokrowce i etui ochronne, aby chronić aparaty i obiektywy przed zarysowaniami i wstrząsami jeżeli nie przewozisz ich w specjalnym plecaku fotograficznym czy walizce fotograficznej.
- Przypnij do walizek lokalizatory GPS: do mojej walizki ze sprzętem fotograficznym (i pozostałych torbach również) mam przypięte lokalizatory
GPS (używam Samsung Galaxy SmartTag). Siedząc w samolocie tuż przed samym wylotem oraz po wylądowaniu sprawdzam w aplikacji Samsunga
czy moje walizki znajdują się w luku bagażowym - daje to mi taki komfort, że w przypadku zgubienia się mojego bagażu łatwiej mi zlokalizować na którym lotnisku utknął. Tak też obecnie monitoruję swoją torbę z rzeczami Endless która została w Arushy.
- Naładuj baterie i wyjmij je z aparatu: upewnij się, że baterie wszystkich urządzeń elektrycznych są naładowane (czasami przy kontroli osobistej możesz zostać poproszony o włączenie sprzętu). Wyjmując baterie z korpusu zabezpieczysz sprzęt przed przypadkowym włączeniem się.
-
Wyjmij karty pamięci z aparatu i sformatuj je podczas lotu samolotem: Karty pamięci przewożę osobno i podczas lotu formatuję wszystkie w laptopie aby być przygotowana do pracy. W samolocie, mając przed sobą często ponad 10 godzin lotu to idealne zajęcie aby zagospodarować sobie czas.
-
Zdemontuj obiektywy z korpusu: Połączenie korpusu z obiektywem jest mocne i stabilne ale ja lubię mieć pewność, że nic się nie stanie ze sprzętem, dlatego podczas długich transportów przewożę szkła i body oddzielnie zabezpieczone kapslami.
-
Użyj przezroczystych woreczków strunowych: Małe akcesoria takie jak: baterie, kabelki czy zestaw do czyszczenia pakuję razem i umieszczam w opisanych przeźroczystych woreczkach strunowych. Lubię to rozwiązanie bo mam wszystko w jednym miejscu a dzięki temu, ze woreczki są przeźroczyste - widzę co znajduje się w środku. Poza tym, to tanie rozwiązanie a woreczek jeszcze może przydać się w innych sytuacjach - np. jako "awaryjne wodoodporne zabezpieczenie" aparatu w razie ulewnego deszczu. Nie wrzucaj do woreczków luzem kart pamięci... ocierając się o siebie bardzo szybko się zniszczą...
-
Użyj miękkiego etui: do zapakowania takich rzeczy jak karty, zestaw mikrofonów czy filtry. Takie opakowania to grosze - ja jedno ze swoich etui na karty kupiłam a 12 zł w internecie.
-
Zamknij wszystkie pokrywy, blokady, załóż kapsle na obiektywy: jeżeli nie robisz tego automatycznie.
-
Jeśli posiadasz statyw: możesz go z powodzeniem przewozić w bagażu rejestrowanym ale zdejmij głowicę i owiń ją w miękkie materiały, aby zapobiec uszkodzeniom przekładni.
-
Ubezpiecz sprzęt: warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia na sprzęt fotograficzny, aby zminimalizować ryzyko utraty lub uszkodzenia sprzętu podczas transportu. Jako osoba fizyczna bardzo długo poszukiwałam firmy która ubezpieczy mój sprzęt podczas regularnych podróży poza granicami Unii Europejskiej i szczerze ale nie znalazłam na chwile obecną żadnej firmy w Polsce która by świadczyła taką usługę. Inaczej sprawa ma się przy sprzęcie firmowym.
Podróżowanie samolotem z sprzętem fotograficznym może być stresujące, ale przy odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniach można zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Planując swoje potrzeby, pakując odpowiednio swój bagaż podręczny, zabezpieczając sprzęt oraz zapoznając się z regulacjami linii lotniczych, możesz podróżować ze swoim sprzętem fotograficznym bez obaw. Ochrona Twojego sprzętu jest kluczowa by uwiecznić niesamowite momenty i piękno świata w każdym kącie globu.